فهرست مطلب

جراحی خارج کردن دندان نهفته 

یکی از جراحیهای شایع در دندانپزشکی خارج کردن دندان نهفته میباشد و بیشترین مورد دندان نهفته دندانهای عقل میباشد البته سایر دندانها هم ممکن است رویش پیدا نکند و دچار نهفتگی گردد.این نهفتگی ها بر اساس اینکه قسمتی از دندان از لثه خارج شده باشد آنرا نیمه نهفته یا اینکه کل دندان زیر لثه باشد را نهفتگی کامل  گویند.که بسیار مواقع دندان نهفته کامل  بدون علامت بوده و فقط بعد از تهیه رادیو گرافی مشخص میگردد.بیشتر عوارض دندانهای نهفته در حالت نیمه نهفته رخ میدهد.

مهمترین دلیل خارج کردن این دندانها جلوگیری از آسیب به سایر دندانها و یا بافتهای دهان میباشد و اگر این نهفتگی آسیبی به شما نرساند ضرورتی برای خارج کردن آنها وجود ندارد .البته در اینصورت حتما این دندانها نیاز به چک های سالانه دارند.

دندان عقل نهفته و نیمه نهفته

در صورتی که دندان عقل فضای کافی برای رشد و بیرون آمدن نداشته باشد به آن دندان عقل نهفته می‌گویند. نهفته بودن دندان عقل سبب درد، عفونت و بسیاری مشکلات دیگر می‌شود. به همین دلیل به کسانی که دندان عقل نهفته دارند توصیه می‌شود که در اسرع وقت با مراجعه به متخصص جراحی دندان مراجعه کرده و اقدام به خارج کردن دندان نماید.

دندان عقل نیمه نهفته دارای وضعیت بهتری نسبت به دندان عقل نهفته می‌باشد. دندان عقل نیمه نهفته، تا حدی رشد کرده و مقداری از تاج دندان از لثه بیرون آمده است. برای خارج کردن دندان عقل نیمه نهفته در صورتی که پزشک با تجربه باشد، می‌تواند آن را بدون جراحی و با کشیدن از دهان شما خارج کند. لازم به ذکر است که در صورت جراحی دندان عقل نهفته و نیمه نهفته باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا از عفونت و ورود باکتری به محل زخم جلوگیری شود.

مشکلاتی که ممکن است در صورت داشتن دندان عقل نهفته و نیمه نهفته با آن روبرو شوید عبارتند از:

  • گیر کردن مواد‌غذایی پشت دندان عقل
  • عفونت بافت لثه
  • احتمال پوسیدگی دندان عقل که باید فورا درمان شود
  • امکان آسیب به دندان‌های مجاور یا حتی استخوان اطراف دندان و فک
  • احتمال رشد کیست در قسمت‌های اطراف دندان

نکته دیگر:

لازم است توجه گردد تنها دندان‌های عقل نیستند که ممکن است دچار نهفتگی شوند بلکه این اتفاق ممکن است برای تمام دندان‌ها روی دهد. این دندان‌های نهفته باید توسط دندان پزشک متخصص از فک خارج شوند. در کلینیک ما این عمل توسط پزشکان متخصص بسیار مجرب انجام می‌شود و درد و تورم و صدمات حین عمل به استخوان فک به حداقل می‌رسد.

به بالا بروید